Rotalia 100. aastapäev möödus suurejooneliselt

10.11.2013

Konverents Eesti välispoliitika tulevikust

6. novembril toimus konverents «Quo Vadis, Eesti välispoliitika?», kus võtsid teiste seas sõna välisminister Urmas Paet, endised Prantsusmaa ja Saksamaa suursaadikud Eestis ning Riigikogu Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Konverentsi esimese paneeli teemaks oli «Väljakutsed välispoliitikale ja välisteenistustele kaasaegses maailmas» ning esinejateks välisminister Urmas Paet, Jaques Subrenat (Prantsuse Vabariigi suursaadik Eestis aastatel 1998 kuni 2002), Välisministeeriumi asekantsler Mart Laanemäe ning Gerhard Enver Schrömbgens (Saksamaa Liitvabariigi suursaadik Eestis aastatel 1999 kuni 2002). Paneeldiskussiooni moderaatoriks oli suursaadik Alar Olljum, Euroopa Liidu välisteenistusest.

Teise paneeli teemaks oli «Välispoliitilised väljakutsed Eestile» ning seal esinevad Sven Mikser (Riigikogu Väliskomisjoni liige), Jarmo Mäkelä (ajakirjanik) Hannes Hanso (Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur) ja Gert Antsu (Eesti Vabariigi suursaadik Belgia Kuningriigis, Luksemburgi Suurhertsogiriigis ja Shveitsi Konföderatsioonis). Paneeldiskussiooni moderaatoriks oli Daniel Schaer Euroopa Liidu välisteenistusest.

Kolmanda paneeli teemaks oli «Eesti välispoliitika prioriteedid lähemas tulevikus» ning esinejateks on Marko Mihkelson (Riigikogu Väliskomisjoni esimees), Kyllike Sillaste-Elling (Välisministeeriumi asekantsler), Andres Kasekamp (Tartu Ülikooli professor) ning Riina Kaljurand (Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur). Paneeldiskussiooni moderaatoriks oli Eesti Välispoliitika Instituudi analüütik Ahto Lobjakas.

Konverentsi salvestust saab vaadata Postimehe kodulehelt.

Kontsert ja vastuvõtt

6. novembri õhtul olid rotalused ja nende külalised kogunenud Estonia kontserdisaali. Kontserdil tuli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sümfooniaorkestri esituses ja dirigent Toomas Vavilovi juhatusel ettekandele Eduard Tubina "Süit Eesti tantsuviisidest" (solist Leevi Nielson viiulil) ning sümfoonia nr 5.

Õhtu kulminatsiooniks kujunes Timo Steineri poolt Rotalia juubeliks komponeeritud uudisteose "Värvide laul" esmaettekanne. „Värvide laul" on inspireeritud samanimelisest isamaalisest laulust, mille on loonud või üles kirjutanud Jüri Mandre ja mille sõnad on peas igal korporatsioon Rotalia liikmel. Uudisteos keskendubki selle meloodia tutvustamisele ja varieerimisele - läbi ajaloo, mängurõõmu, kannatuste, ülevuse ja ühislaulu. Teose lõpuosas kõlas Rotalia paarikümnepealise ad hoc meeskoori laul.

Vaata ka Postimehe fotogalerii üritusest.

Pidulik aktus, rongkäik ja vennastuspidu

Korporatsiooni 100. aastapäeva aktus peeti 9. novembri keskpäeval Tartu Ülikooli aulas, kus Rotaliat tervitasid Vabariigi President, Tartu Ülikooli rektor ning Tartu linnapea. Akadeemilise kõne „Riik, rahvas ja ülikool“ pidas Rotalia vilistlane Martin Hallik. Sõna said ka sõpruslepinglastest üliõpilasorganisatsioonide esindajad Soomest, Lätist ja Poolast. Aktusega on võimalik tutvuda Tartu Ülikooli videolehel.

Õhtul algas korp! Rotalia Tähe tänava konvendihoone eest värvikas tõrvikurongkäik läbi Tartu. „Pooletuhandepealist buršilaulude saatel kulgevat rongkäiku on oodatud tervitama kõik linlased,“ kutsus Rotalia Tartu konvendi esimees Kristjan Oad. TÜ-s õigusteadust õppiva Oadi sõnul on korporatsioon vennaskond kogu eluks. „Tartusse kokku sõitnud üle 300 liikme seas vanim osaleja on Rotaliasse astunud 1938. aastal ehk enne korporatsioonide keelustamist Eestis ning aktiivsema tegevuse kandumist pagulusse,“ märkis Oad.

Õhtu kulmineerus vennastuspeoga Vanemuises. Loe ka Postimehe vastavat uudist.

Elagu, õitsegu, kasvagu, Rotalia, igavesti!