korp! Rotalia: www.rotalia.ee » ET » Rotalia fondid » Rotalia Foundation (USA) » Toetajad » Gerhard Treuberg

Gerhard Treuberg

Rotalia Fond asutati Korporatsioon Rotalia vilistlase Gerhard Treubergi ettepanekul 1981. aastal. Fondi algkapitaliks sai Gerhard Treubergi pärandus.

Gerhard Treuberg sündis 10. juulil 1894 Tallinnas, õigusteadlase pojana. Omandas alghariduse kodulinnas ning asus õppima inseneri ala Peterburgi Ülikoolis, astudes Korporatsioon Rotalia liikmeskonda 1919. aasta teisel semestril. Täiendas oma teadmisi Danzigi Ülikoolis ning sai korporatsiooni värvid 10. novembril 1923, Rotalia 10.a. juubelipidustustel Berliinis.

Pärast õpinguid kodumaale tagasi pöördunult asus tööle oma erialal, töötades end üles Tallinna sadamaülema abi kohale, ning abiellus. Normaalsele elule tegi lõpu venelaste sissetung Eestisse. Esimese küüditamislainega 14. juunil 1941 viidi Siberisse ta abikaasa ning ta ise pääses vaid ametireisil oleku tõttu.

Saksa okupatsiooni ajal kohtas ta Vladivostokis sündinud venelannat, kes oli sealse Jaapani saadiku lesk ja kes oli tulnud oma Tallinnas viibivat õde külastama. See tutvus arenes abieluks. Venelaste teistkordse sissetungi eel lahkusid Treubergid koos teiste põgenikega kodumaalt 1944. aasta sügisel. Hinnatud insenerina asus ta tööle Viinis, Austrias. Soovides lahkuda Euroopast, asus ta mõned aastad hiljem tööle Argentiinas. Kuid kuna edaspidiseks sihiks oli asuda USA-sse, võttis vastu töökoha pakkumise Puget Power firmalt Seattle’is 1955. aastal.

Kuna ta abikaasa ei vallanud eesti keelt ja nende koduseks keeleks oli vene keel, asetas ta abikaasa huvid oma huvidest ettepoole ja käis seltskondlikult läbi peamiselt abikaasa tuttavatega, välja arvatud üksikud kohalikud kaasmaalased, keda ta tundis juba Eestis viibimise ajast. Suure muudatuse selles olukorras tõi abikaasa Alla surm 1979. aasta märtsis, mille tagajärjel ta tõmbas end seltskondlikust elust pea täielikult eemale ja näis kaotavat igasuguse eluhuvi. Juhuslikult teada saades, et Seattle’is eksisteerib Korporatsioon Rotalia koondis, võttis ta veidi umbusklikult vastukutse koosolekust osavõtmiseks, mis kujunes väga meeldejäävaks sündmuseks. Koosoleku lõpul ta tõi esile oma Berliinis saadud värvilindi ja teatas niiskete silmadega, et kuna see on sama armas Rotalia nagu ta seda mäletab iseseisvast Eestist, siis kannab ta seda ajaloolist värvipaela uhkustundega ka Seattle’i koondise koosseisus. Kuna ta värvitekkel oli sõjakeerises kaduma läinud, asendati see uuega, ning Seattle’i koondise pilt, värvilint ja tekkel rippusid ta voodi päetsi kohal seinal. Kuna tal ei olnud lapsi, asendas Rotalia talle perekonda. Lähemal asuvad kaasvennad käisid teda regulaarselt vaatamas, aidates maja korras hoida, muru niita jne. Ta elu huvi tuli tagasi ja ta võttis aktiivselt osa ka Seattle’i eestlaskonna üritustest ning isegi Musta Lindi Päeva demonstratsioonist Seattle Centeris 23. augustil 1986. Kui ta tervis ei võimaldanud enam millestki muust osa võtta, palus ta siiski, et ta saaks viidud Rotalia igakuulistele koosolekutele, ning ta viimaseks osavõtuks oli 26. jaanuaril 1987. aastal toimunud koosolek, kui ta oli juba peaaegu liikumisvõimetu.

Gerhard Treuberg suri 4. aprillil, 1987. aastal, kolm kuud enne oma 93.-dat sünnipäeva.

Leidsid kirjavea? On soovitusi selle lehe kohta? Võta ühendust veebimeistriga.